Ev yapımı tavuk döner

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Kolay
Zamanı
Öğle
Yazar
Tarih
Ev yapımı tavuk döner

Evde Tavuk Döner Malzemeleri:

4 tane tavuk budu
1 tane kuru soğan (Soğan rendelenir, yalnız suyu kullanılır)
2 diş rendelenmiş sarımsak, 1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı toz kırmızıbiber
1 çay kaşığı pulbiber
1 çay kaşığı karabiber
2 çorba kaşığı yoğurt
1,5 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı

Evde Tavuk Döner Hazırlanması:

Tavuk but kısımları ile tavuğun derisi öncelikle birbirinden ayrılır. Hemen sonra tavuğun kemiği bıçak yardımıyla çıkartılır. Aynı işlem tüm butlara uygulanır. Bir kapa rendelenmiş soğanın suyu elek vasıtasıyla alınır. Hemen sonra öteki malzemeler eklenmiş olur, iyice karıştırılır.

Bu karışıma tavuklar eklenmiş olur ve  sos iyice yedirilir. Streç film açılır ve tavuklar streçlenir. Adeta bir mumya benzer biçimde sıkıca sarılmış olur. Streçlenen tavuk öncelikle buzdolabında 2 ila 4 saat bırakılır.

Hemen sonra dipfrize atılır. Tavuklar donduğunda çıkarabilirsiniz. Birkaç saat bekleyip üzerindeki streçi çıkartın. Hemen sonra tavuğu ince ince dilimleyin.

Çok ince olmasına da gerek yok. 2 çorba kaşığı sıvı yağ ve göz kararı tereyağını tencerede ısıtın. Hemen sonra dtavsiye tavaya alıp pişinceye kadar kızartabilirsiniz. Pişen dtavsiye tabağa alıp servise hazır hale getirebilirsiniz. Isterseniz lavaşın içine ekleyip dürüm olarak yiyebilirsiniz.Afiyetle yiyin.

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*