Güllaç Tatifi

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Kolay
Zamanı
Akşam
Yazar
Tarih
Güllaç Tatifi

GÜLLAÇ TARİFİ

Bir asrı geçkin zamandır güllaç üreten Saffet Abdullah Güllaçları’nın internet sitesinden edinilen güllaç tarifleri şöyle:

KLASİK GÜLLAÇ:
3 litre süt, 1 kilogram şeker ile kaynatılıp ılık vaziyete getirildikten sonrasında, siniye konan her güllaç yaprağının parlak tarafı üzerine kepçe ile ılık süt gezdirilir. Güllaç yaprakları bittiğinde kalan süt güllaçların üzerine dökülür. Buzdolabı yada serin bir yerde otuz dakika bekletildikten sonrasında üzerine dövülmüş ceviz, badem, fıstık, fındık ve arzu üzerine gül suyu ilavesiyle servis yapılır.

BADEMLİ :

Malzemeler:

1 litre süt, 10 yaprak güllaç, 500 gram şeker, 100 gram file badem, (sos için) 1, 2 tane nar, 25 gram Antep fıstığı.
Hazırlanışı: Şeker sütte tamamen çözülünceye kadar kaynatılır. Süt ılıklaşınca yapraklar ortadan kırılarak tek tek servis kabına konulup sütle ıslatılır. Her katın arasına file badem serpilir. Kalan şekerli süt güllacın üzerine dökülür. Minimum dört saat bekletildikten sonrasında üzeri nar ve fıstıkla süslenip servis edilir.

LORLU GÜLLAÇ:

Malzemeler: 1/2 paket (6 yaprak) güllaç, içi (kesmik – lor), 2 kilogram süt, 1,5 limonun suyu, 2,5 yiyecek kaşığı şeker, (Şerbeti) 2,5 bardak şeker, 2,5 bardak su.
Yapılışı: Önce loru hazırlayın. Bunun için sütü kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonrasında önceden sıkıp hazırladığınız limon suyunu içine dökün. Süt birkaç saniye sonrasında kesilmeye adım atar. 2-3 dk kadar kaynattıktan sonrasında ocağı kapatın. Üstte bir peynir tabakası, altta sarımsı (yoğurt suyu benzer biçimde) bir su görülecektir. Bir tülbent (yada elek) yardımıyla bu suyu süzdürün. Üstte kalan katman lor peynirinizdir. İyice suyu süzülen ve birazcık ılıyan loru bir tabağa alıp içine 2,5 yiyecek kaşığı şekeri karıştırın. Bu karışım güllacınızın içi olacak.

Güllaç

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*