Havuçlu cevizli kek

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Orta
Zamanı
Öğle
Yazar
Tarih
Havuçlu cevizli kek

Malzemeler :

1,5 su bardağı kadar toz şeker
3 tane yumurta
1 su bardağı kadar sıvı yağ
Yarım su bardağı kadar ceviz
1 su bardağı süt
1 su bardağı kadar rendelenmiş havuç
2,5 su bardağı kadar un
1,5 çay kaşığı kadar tarçın
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 paket dr oetker tarçınlı dekor şeker ( üzerine dökmek için )

Yapılışı:

Öncelikle yumurtayı birazcık elimizle çırpalım ondan sonra ise üzerine şekerimizi de ekleyip eğer var ise mikser ile yoksa da elimizle hızlı bir halde 4 – 5 dk kadar çırpalım. Bir taraftan da fırınımızı 180 dereceye gelecek şekilde önceden şöyle güzelce bi ısıtalım. Ondan sonra ise üzerine kalan şekerimizi 1 su bardağı sütü ve 1 su bardağı kadar da sıvı yağ ilave edip  karıştırıp çırpmaya devam edelim ( tüm malzemeleri hep bir arada katmamızın kesinlikle aslabir sakıncası yoktur önemli olan bu tarz şeylerin iyice karıştırılıp çırpılmasıdır ).


Ondan sonra ise bu karışıma yarım su bardağı kadar cevizi, 1,5 çar kaşığı kadar tarçın ve 1 paket de vanilyayı ekleyip birazcık daha karıştıralım. Ve son olarak olarak da 2,5 su bardağı kadar un ve 1 paket kabartma tozunu da ekleyip karıştırıp çırpmaya devam edelim. Son olarak bu karışımımızı var ise eğer kek kalıbımızın içine yoksa da bir siniye aktaralım. Önceden  180 dereceye ısıtmış olduğumuz  fırına bu kek hamurumuzu verebiliriz artık. Kekimizin pişip pişmediğini idrak etmek için de bir çatalı batırıp çıkaralım eğer çatalımız temiz çıkarsa kekimiz olmuş anlamına gelir. Pişen kekimizi bir kenara alıp soğumasını beklerken üzerine istediğiniz, size uygun görünen bir pasta dekoru süsü serpebilirsiniz. Evet hanımlar beyler artık havuçlu cevizli kekimiz servise hazırdır afiyetle yiyin .

Havuçlu cevizli kek
Havuçlu cevizli kek

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*