Kolay mercimek koftesi tarifi

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Orta
Zamanı
Öğle
Yazar
Tarih
Kolay mercimek koftesi tarifi

Kolay Mercimek Köftesi Malzemesi:

250 gram (4te bir paket) mercimek
1 bardaktan birazcık fazla ince bulgur
2 baş soğan
Tuz
Karabiber
İsteğe nazaran baharat
Sıvı yağ
salça(birazcık biber birazcık domates)
taze soğan
limon
Maydanoz
Marul yada kıvırcık


Kolay Mercimek Köftesi Yapılışı:

Öncelikle mercimeğimizi güzelce yıkayarak beyaz suyu akıtalım ondan sonra tencereye alıp üzerine 2 parmak geçecek kadar su ve karabiber ilave ederek kaynamaya bırakalım. Fazla haşlanmayacak mercimekli şişip yumuşayıncaya kadar pişirelim, şişen mercimeklerin içine ince bulguru atalım. Attığımız ince bulguru karıştırıp altını ve kapağını kapatmış olalım böylelikle suyunu çekmesini sağlayalım. (aynı kısır yapar benzer biçimde)
Soğanlamış olurımızı temizleyelim, ince ince doğrayalım ve düzgüsel boyda bir tavayı ocağa alıp altını kısık ateşte yakalım sırasıyla önce yağ (düzgüsel yiyecek yapmış olduğumız yağdan birazcık daha bolca dönelim daha iyi oluyor) kızdıralım, soğanı güzelce kavuralım ondan sonra salça ve birazcık tuz atalım. Güzelce kavrulan soğan salçalı karışımı soğumaya bırakalım.
Genişçe bir siniye mercimeğimizi boşaltalım üzerine soğanlı karışımı tuz isteğe nazaran baharat (kimyon vb. ) karışımı karıştırıp yoğuralım. Yeşil soğanlamış olurı, maydanozları ince ince doğrayalım ve karışıma ekleyip yoğuralım. Sunum için marul ya da kıvırcıkları yıyitik kurulayalım ve borcam ya da uygun bir sini vb. Sunum tabağımızın alt kısmına bir sıra dizelim.

Kolay mercimek köftemizi sunum tabağımıza elinizle şekil vererek dizelim dizme işleminizi bitince streçleyip (streçe kürdan ile delikler açalım hava almazsa su baloncukları oluyor) buzdolabına atıp dinlendirelim.
Sunum yapacağımız vakit limonları ince şekilli dilimleyerek köftelerin üzerine dağınık şekilde koyalım. Isterseniz örüntü fakatçlı marul ya da kıvırcıkta koyalım. İşte kolay mercimek köftesi tarifi bir kere yapmış oldunız mı sonradan eliniz alışacak tarifsiz direk yapacaksınız.

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*