Kuru Patlıcan Dolması

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Zor
Zamanı
Akşam
Yazar
Tarih
Kuru Patlıcan Dolması

Üniversite yıllarımdan aklımda kalan en mühim şeylerden biri sanırım yemeklerdir =) Doğrusu tüm makarna çeşitleri diyebiliriz  İşin esprisi bir yana kimi zaman hakikaten muntazam yiyecek yediğimiz oluyordu. Bunlardan biride ev arkadaşımızın annesinin her ay yollamış olduğu Kuru Patlıcan Dolmasıdır. Kulakları çınlasın hakikaten ellerine sağlıklık yapıyordu.Tadı damağımda kalan bu güzel yiyeceğin tarifini sizlerle de paylaşmak isterim .

Kuru Patlıcan Dolmasının Hazırlanışı:

Ilk olarak kuru patlıcanlarımızı azca bir suda hafifçe yumuşayana kadar haşlıyoruz. Haşlanan patlıcanları ayrı bir kaba çıkartıyoruz.
Ayrı bir kapta kıymayı , küp küp doğranılan soğanları,ince kıyılmış maydanozu,salçayı , pirinci , nar ekşisini , sıvıyağı, tuz ve baharatları, yarım su bardağı su ilave ederek iyice yoğuruyoruz. Elde ettiğimiz kıymalı karışımı oldukca sıkı olmayacak şekilde patlıcanların içine doldurup üzerlerini kapak olarak kestiğimiz domatesler ile kapatıyoruz. Patlıcanları tencereye yatık olarak dizip yarı boylarına gelecek şekilde su ekliyoruz. Ağır ateşte 30-35 dakika pişirik ılık servis ediyoruz. Afiyetle yiyin

Kuru Patlıcan Dolması
Kuru Patlıcan Dolması

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*