Marul Salatası

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Orta
Zamanı
Akşam
Yazar
Tarih
Marul Salatası

Malzemeler :

8-10 yaprak marul
1 minik kutu mısır
1 tane yeşil biber
1 tane kırmızı biber
2 tane salatalık
Beyaz peynir (isteğe bağlı)
2 tane domates
1 tane havuç (isteğe bağlı)
3-4 yaprak roka (isteğe bağlı)
1 çay kaşığı tuz
Bol miktarda limon suyu
1 yiyecek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

İşte bu enfes marul salatası yapımı için öncelikle marul, biberleri, domates, salatalık ve rokaları güzelce sudan geçirin. Biberlerin ikisi de yeşil biber yada ikisi de kırmızı biber olabilir, bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Salatayı yapmak için derince bir kap alın. Kabın içine öncelikle eğer salatada havuç kullanacaksanız havucun kabuklarını soyup yıkayarak rendeleyin. Havuç kullanmayacaksanız direk olarak yıkadığınız marul yapraklarını ince ince doğrayın. Ondan sonra biberleri de ufak ufak doğrayın. Salatalığın kabuklarını soyarak ortadan bölün ve doğrayın. Domatesleri de gene küp küp olacak şekilde salataya ilave edin.
Roka eklemek tamamen sizin isteğinize bağlıdır.

Bazı insanoğlu değişik bir tadı olduğundan rokayı tek yemeyi tercih eder. Fakat minik doğrayarak salatanıza da ilave edebilirsiniz. Beyaz peynir de ekleyecekseniz peynirleri ufak ufak küp şeklinde dilimleyin. Ayrıca peynirin sert olmasına dikkat edin, yoksa dağılabilir. Son olarak bir minik kutu mısırı da salataya ilave edin. Tüm malzemelerin üzerine 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz ve bol miktarda limon suyu ilave edin. Yağ, limon suyu ve tuzun salatanızın her yerine karışmasına dikkat edin. Marul salatası hazırdır, afiyetle yiyin.

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*