Su böreği

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Orta
Zamanı
Kahvaltı
Yazar
Tarih
Su böreği

Malzemeler :

Hamur harcını için:

6 tane orta boy yumurta,1 çay bardağı sıvı yağ (110 ml.),1 su bardağı su (220 ml.),2 tatlı kaşığı tuz,6 buçuk-7 su bardağı arası un (kullanılan su bardağı ölçüsü: 200 ml.).

İçi için;

Beyaz peynir,Arzuya bakılırsa maydanoz.Yufkaları haşlamak için;Sıcak su,1 yiyecek kaşığı sıvı yağ,Tuz,Soğuk su.Yufkalara sürmek için;1 50 gram tereyağı ya da margarin.

Su Böreği Yapılışı:

Fırında su böreği yapmak için, öncelikle hamur harcını hazırlanmış olur. Hamurunu hazırlamak için 6 tane orta boy yumurta, 1 su bardağı su, 1 çay bardağı sıvı yağ ve tuz, derin bir kap içinde parmak uçları ile karıştırılır.

Elde edilmiş karışımın üzerine az az ölçülü olarak un ilave edilip, güzelce yoğrulur ve orta sertlikte bir hamur harcı elde edilir.

Yoğrulan hamurun üzeri temiz bir bez ile örtülür ve 10 dakika dinlendirilir.Büyük, derin bir tencereye su doldurulur ve ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır.

150 gram tereyağı tencere içinde eritilir ve soğumasını beklenir.Dinlendirilen hamur harcı düz bir zemin üzerine alınır ve eşit şekilde 4 bölüme bölünür.

Ondan sonra her parça 4 eşit bölüme bölünerek beze yapılır ve toplamda 16 beze elde edilir.Bezeler unlu zemin üzerinde merdane yardımı ile açılıp, birazcık büyültülür.

Ondan sonra üzerine hafifçe un serpiştirerek oklava yardımı ile çok inceltmeden açılır ve temiz bir bez üzerine serilir. Tüm bezeler bu şekilde açılıp, bitirilir.

Fırın tepsisi, eritilmiş tereyağı ve sıvı yağ karışımı ile yağlanır. Kaynayan suyun içine tuz ve 1 yiyecek kaşığı sıvı yağ ilave edilir (su tuzlu olsun). Derin bir kap içine soğuk su doldurulur.

1 tane yufka, kaynamakta olan tuzlu su içine serer benzer biçimde bırakılır.Yufkanın birbirine yapışmasını önlemek için üzerine kaşıkla su atılır.

Sıcak su içinde 20 saniye bekletilen yufka, sonrasında kevgir yardımı ile çıkartılır ve derhal soğuk su içine bırakılır.

Yufka soğuk su içinden çıkartılır ve hafifçe elle sıkılarak suyu süzülür (su ısındıkça değiştirilir, suyun soğuk olması gerekir).

Haşlanan yufka yağlı fırın tepsisine büzdürerek yerleştirilir ve üzerine eritilmiş tereyağından sürülür. 8 tane yufka aynı şekilde tek tek haşlanır ve aralarına tereyağı sürülüp, büzdürerek üst üste serilir.

Siniye 8 yufka serdikten sonrasında, üzerine peynir serpiştirilir. Ondan sonra öteki yufkalarda aynı şekilde haşlanıp, aralarına tereyağı sürerek üst üste serilir.

En üstte serilecek yufka haşlanmadan siniye serilir ve üzerine her yerine gelecek şekilde tereyağı sürülür. Pişerken kabarmaması için böreğin üzeri bıçak ile bir kaç yerden delinir.Hazırlanan su böreği, önceden ısıtılmış 180° fırında altı üstü iyice kızarıncaya kadar pişirilir.

Üzeri kızardıktan sonrasında fırından çıkartılır ve üzerine temiz nemli bir bez örtülüp ılınmaya bırakılır. Hazırlanan fırında su böreği, sonrasında bıçak yardımı ile dilimlenerek servise sunulur.

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*