Tereyağlı rulo poğaça

Rating: 5.00/5. From 2 votes.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Orta
Zamanı
Kahvaltı
Yazar
Tarih
Tereyağlı rulo poğaça

Tereyağlı Rulo Poğaça Malzemeleri:

 75 gr tereyağı
 2.5 çay bardağı süt
 1 çay kaşığı tuz
 Yarım çay bardağı toz şeker
 1 tane yumurta akı(sarısı üzeri için ayrılacak)
 1 tatlı kaşığı instant maya
 4 buçuk su bardağı un


Ara dolgusu için;

 125 gr tereyağı


Üzeri için;

 1 yumurta sarısı


Tereyağlı Rulo Poğaça Yapılışı
:

Çörek hamurunu hazırlamak için, tavaya tereyağı koyulur ve eritilir. Ondan sonra eritilmiş ve çok sıcak olmayan tereyağının üzerine; süt, toz şeker, tuz, yumurta akı ekleyip karıştırılır. Hafifçe soğuyan karışım derin bir kaba alınır. Üzerine maya ve un(az az) ilave edilir yoğurulmaya başlanır.


Hafifçe ele yapışan yumuşak bir karışım elde edilir. Hamurun üzerine çok azca un serpiştirilerek üzerine bir bez örtülür ve mayalanmak için bırakılır.(Minimum 1 saat; hamur harcı eski halinin iki katı boyutunda olmalıdır.)
Mayalanan hamur harcı iki eşit bölüme bölünür ve uzun dikdörtgen bir şekil olacak şekilde merdaneyle açılır. Araya oda ısısındaki tereyağı sürülür ve dikdörtgenin uzun tarafınca başlanarak rulo şeklinde sarılmış olur. 3 parmak genişliğinde kesilerek, kesilen parçaların iç yüzeyi yukarı tarafa bakacak şekilde(iki uçtaki hamur harcı kesilip ayrılırsa daha muntazam rulolar oluşturulabilir yağlı kağıt serilmiş yada yağlanmış siniye yerleştirilir.


Bu şekilde üstüne temiz bir bez serilerek tepside mayalanması için 40 dakika kadar beklemeye alınır. Fırın ısınması için 200 dereceye alınır.
Tepside mayalanan ve şişen tereyağlı rulo poğaçalar ısıtılan fırına yerleştirilir. üzerleri kızarıncaya kadar (ortalama 8-10 dakika kadar) pişirilir. Fırından çıktıktan sonrasında ılınan tereyağlı rulo poğaçalar servis edilmeye hazırdır.
Afiyetle yiyin.

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*