Zayıflama Çayı

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...
Yapılış Zorluğu
Kolay
Zamanı
Öğle
Yazar
Tarih
Zayıflama Çayı

Malzemeler:


1 Litre Su
1 Tutam Ihlamur
1 Tutam Altın otu
1 Tutam Kuşburnu
1 Adet Dilim Limon
1 Tatlı Kaşığı Bal

Yapılışı:
Bildiğimiz üzere zayıflama son dönemde insanların en önemli gündemi haline gelmiştir. İnternette bir çok kişi ; zayıflama çayı ibrahim saraçoğlu, zayıflama çayları isimleri, ahmet maranki zayıflama çayı tarifi, zayıflama çayı kullananlar, yeşil çay soda limon, yeşil çay ile zayıflayanların yorumları ve yeşil çay zayıflama yorumları gibi kelimeler ile aramalar yaparak bir çözüm bulmaya çalışıyoruz.
Zayıflama Çayı denildiği zaman hemen akla tokluk veren ve doğal olarak yağ yakımını sağlayan bir çay gelmelidir. Çünkü zayıflama çayları vücutta direkt olarak yağlara etki gösterirler. Aynı zamanda kişiyi tok tutarak porsiyonlarının küçülmesini sağlarlar.
Zayıflama çayının yapımı çok basit olmasına rağmen yapımında bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle her bitkinin kaynatılmayacağını bilmek çok önemlidir. Bitkiler faydalı canlılar olmasına rağmen, doğru tüketilmediklerinde yarardan çok zararları bulunur.
Bir çaydanlık ya da tencerenin içerisine 1 litre su koyun ve kaynatın. Daha sonra içerisine bir avuç kuşburnu ekleyin ve 5 dakika kadar bu suda kaynatın.


Ardından, tencerenin altını tamamen kapatın ve içerisine önce ıhlamur sonra da altın otu ekleyin.
Tencerenin kapağını kapatın ve 10 dakika bekletin. Son olarak hazır hale gelen zayıflama çayını süzün ve dilediğiniz şekilde ister anında sıcak veya şişeleyerek dolaba kaldırdıktan sonra soğuk olarak tüketebilirsiniz.  Bu çay aynı zamanda bağışıklığı kuvvetlendirir ve metabolizmayı da hızlandırır.
NOT: Dikkat ederseniz kuşburnu kaynatılırken, diğer otlar kaynamış suda demlendirildi. Burada bitkilerin kök ve gövdelerinin kaynatılması gerektiği, yaprak ve çiçeklerin ise demlendirilmesi gerektiğini asla unutmayın. Demlenme süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Bu sürenin üzerinde çay acıyabilir veya çayda toksinler birikebilir. Son olarak çayın süzülerek içilmesine de dikkat edilirse, bitkilerin faydalarından tam olarak yararlanılmış olunur.


NOT: Bitki çaylarına işlenmiş endüstriyel şeker kullanmak yerine bal kullanmak daha doğru olur. Limonlu şekilde içilirse C vitamininden de yararlanılmış olunur.

Zayıflama çayı
Zayıflama çayı

Henüz yorum yok, ilk bırakan siz olun!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesindeki yorumlar, bu web portalının görüşlerini değil, kendi yazarlarının görüşlerini yansıtır. Üyelerden hakaret, küfür ve kaba ifade vermekten kaçınmaları istenir. Herhangi bir yorum veya bildirimde bulunmaksızın herhangi bir yorumu silme hakkımız saklıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

*
*