Cevizli Tahinli Baklava Tarifi

Zorluk
Zor
Türü
Beş Çayı
Yazar
Tarih
Cevizli Tahinli Baklava Tarifi

 

Cevizli Tahinli Baklava Tarifi İçin

Malzemeler

  • 2 su bardağı ceviz,
  • Yarım su bardağı tahin,
  • 30 tane baklavalık yufka,
  • 200 gr tereyağı.

Şerbeti İçin:

  • 1,5 su bardağı şeker,
  • 2 su bardağı su,
  • 1 dilim limon.
Cevizli Tahinli Baklava Tarifi Cevizli Tahinli Baklava Tarifi Cevizli tahinli baklava
Cevizli Tahinli Baklava

 

Cevizli Tahinli Baklava YapılışıTereyağını eritelim. İçine tahini ekleyip karıştıralım. Cevizleri rondoda dişe gelecek şekilde geçirelim.

Baklavalık yufkanın birinci katını siniye yerleştirelim. Hazırlamış olduğumuz tereyağlı ve tahinli karışımı yufkanın üzerine sürelim. Sonrasında ikinci yufkayı serip üzerine tereyağlı tahinli harçtan sürelim. 5. yufkaya gelene kadar aynı işlemi tekrarlayalım. 5. yufkaya erişince gene tereyağlı tahinli harçtan sürüp cevizin bir kısmını üzerine serpelim. 10. katta ve 15. katta cevizden serperek işleme devam edelim. Özetlemek gerekirse toplamda 6 kez cevizi aralara serperek devam edeceksiniz. En üstüne gene karışımdan sürelim. Kaseyi yufkanın tam ortasına yerleştirip kenarlarından keselim.

Ondan sonrasında resimdeki benzer halde dilimleyelim. Evvelde ısıtılmış 200° fırında üstü kızarana kadar pişirelim. Şerbeti için; tencereye şekeri ve suyu koyup kaynatalım. Kaynamaya başladıktan sonrasında kıvam alana kadar kaynatmaya devam edelim. İndirmeye yakın limonu ekleyip bir taşım daha kaynatalım. Soğuk Baklavanın üzerine ılık şerbeti gezdirerek boşaltalım. Şerbeti çeken Cevizli Tahinli Baklavamız servise hazır.

 

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*