Ev Yapımı Portakallı Lokum | Yemek yapmak
Ev Yapımı Portakallı Lokum

Sosyal platform da paylaş

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

Ev Yapımı Portakallı Lokum

  • Orta

Açıklama

Paylaş

Ev Yapımı Portakallı Lokum

Evde lokum, lokum sevilerek tüketilen bir besindir ve bayramların olmazsa olmaz tatlısıdır.15. yüzyıldan bu yanan Anadolu da en oldukça malum besindir. Kelime anlamı Osmanlıca da boğazı rahatlatan olarak nitelendirilmektedir ve her dönem sevilerek tüketilmiştir. Çoğu zaman hazır olarak alınmaktadır. Sadece marifetli ev hanımları tarafınca evde de yapılabilmektedir.
Peki,  ev lokumu nasıl yapılır: Lokum için lüzumlu malzemeler nedir ve iyi mi kaç saatte yapılır? Lokum yapımı hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar için bunlarda bahsedeceğiz ve ev lokumu tarifi vereceğiz.
Evde lokum yapımı için eskiden bal ve pekmez kullanılırdı.17. yüzyılda ise nişasta ve rafine şekeriyle yapılmaya başlandı. Peki, günümüzün lokum tarifi nasıldır. İşte lokum için lüzumlu malzemeler

Portakallı Lokum Malzemeleri

Evde lokum  için lüzumlu malzemeler şunlardır;
2 çorba kaşığı nişasta,
2 su bardağı şeker,
Krem tarta( yarım nohut büyüklüğünde)
Dört çorba kaşığı Hindistan cevizi

Portakallı Lokum Yapılışı

Lokum yapımı; aslına bakarsak oldukça kolaydır ve tüm bayanların elinden değişik lezzetler ile yapılabilmektedir ve daha ilkin asla yapmamış ve  lokum nasıl yapılır diye merak eden hepimiz tarafınca ilk tecrübe etme de mükemmel lezzet çıkabilmektedir. Evde lokum tarifleri  değişik değişik yapılmaktadır.

Ilk olarak şekeri ir tencereye ilave edilir ve üstüne 2 su bardağı su eklenmiş olur. Ev yapımı lokum tarifi şu şekildedir; Şekerli su ocağa konularak kaynatılır ve üstüne bir çorba kaşığı kadar suyun içinde krem tartar eritilerek kaynayan şekerli suyun içine ilave edilir. Şekerli suyun üstüne biriken köpükler alınır ve nişasta da bir fincan su ile eritilip kaynayan şekerli sudan 1-2 kaşık alınarak nişastanın içine karıştırılarak nişasta ılıması sağlanır. Ilıdıktan sonrasında kaynayan suyun içine ilave edilir. Bu karışımı reçel şeklinde iyice koyulaşana kadar kaynatılır. Koyulaşınca ocaktan alınarak bir borcama dökülür. Sadece pişen karışımı dökmeden ilkin borcamın altına Hindistan cevizinin yarısı yayılır. Kalan Hindistan cevizinin yarısını da lokumun üstüne serpilerek donduktan sonrasında da kesilerek servis yapılır. ev yapımı lokum  yapımı bu şekildedir görüldüğü şeklinde o kadar da basittir. Bu verdiğimizi  lokum tarifi  mütevazi lokumdur. Arzuya gore lokumu kaynatırken ceviz, badem ya da antep fıtığı atarak lokumun lezzetini zenginleştirebilirler. Lokum niçin yapılır; değişik değişik malzemeden meydana getirilen birçok lokum tarifi bulunmaktadır. ev yapımı lokum, lezzet olarak hazır alının kokumun lezzetini aratmayacaktır. Dileyenler İnternet üstünden lokum yapımı video izleyerek detaylı bir halde tarifini alabilirler.

(Visited 4.105 times, 1 visits today)

Nalan

Yemek tarifleri yazarı

Tarif yorumları

Bu tarif için henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
Peynirli Tepsi Böreği
önceki
Peynirli Tepsi Böreği
çingene pilavı
sonraki
Çingene Pilavı
Peynirli Tepsi Böreği
önceki
Peynirli Tepsi Böreği
çingene pilavı
sonraki
Çingene Pilavı

Yorumunuzu Ekleyin